Efectiv imi este sila de aceasta boala

Salut! Ma numesc Andrei si din pacate ma aflu in aceasta comunitate restransa a bolnavilor de vitiligo.Nu imi este rusine de aceasta boala, ci imi este SILA!efectiv imi este scarba! AS dori sa stiu daca este un tratament 100% eficitent , nu doar povesti. Am luat o vreme vitix tablete+gel dar nu pot avea rabdare cu lunile pana imi trece. Va rog sa imi spuneti daca stiti un tratament cat de scump sa fie dar aiba MACAR 70 % SANSE de vindecare! Multumesc anticipat! Mersi! :cry:

Poti face multe lucruri daca ai banii necesariā€¦depinde daca boala este in faza activa la tine sau a sistatā€¦daca a sistat evolutia (poti baga vitix tab la greu ptr asta :stuck_out_tongue: )ā€¦
Daca a sistatā€¦cea mai rapida solutie ar fi o operatie esteticaā€¦apoi urmeaza un tratament care aud ca ar fi foarte eficientā€¦in CUBAā€¦cam intre 3-5 mii dolariā€¦
Daca ai bani destui poti scapa de aceasta silaā€¦nu toata lumea poate face asta insaā€¦daca boala are o evolutie agresiva atunci nu te pot ajuta toti banii de pe Pamantā€¦(uita-te la Michael Jackson)

Nu ar trebui sa-ti fie silaā€¦

Daca imi puteti da detaliiā€¦despre Cubaā€¦ :unamused:

si de unde iti dai seama cand vitiligo e in faza stabila?? mie de anu trecut nu mi-a mai iesit nici o pata decat anu asta mia iesit la buza un pic de tot.Si eventual s-au mai marit (cred , nu stiuā€¦ca nu le-am bagat in seama asa de tare) putin petele,

Este naspa ā€œFRATILORā€ ! Aceasta boala ne distruge pshihologic!

deci nu mai rezistā€¦ in aprilie anul asta am descoperit prima pataā€¦acum, 4 luni dupa, sunt plina de pete pe corp, in jurul buzelor, pe frunte.nu-mi vine sa cred ca ma albesc pe zi ce treceā€¦am incercat de toateā€¦vitix, gel, pastile, betacaroten, mi-am cumparat chiar si lampa nuvbā€¦ a trecut o luna de cand o folosescā€¦iar acum petele se vad din ce in ce mai rauā€¦nici urma de bronz, pur si simplu ma albesc directā€¦ cand ma uit la pozele din vacante mi se face rauā€¦ eram mai mereu bronzataā€¦nu inteleg cum de mi-a aparut acum la 24 de ani asa dintr-dataā€¦a devenit un chin sa ies din casa, sa ma pregatesc dimineata pentru job, sa ma machiez zi de zi sa nu se vada diferenta de culoareā€¦nu pot trai asa

nu vorbi asaā€¦cauta sprijin in cei apropiatiā€¦este mereu si o parte buna a lucrurilor. O atitudine pozitiva schimba multeā€¦succes!!!

E posibil sa ai ghimion si sa faci o forma grava a bolii, daca te mai agiti asa. Factorul psihologic e cel mai daunator in ac. boala, incearca sa te stabilizezi emotional si sa tii regim, si e imposibil sa nu se stabilizeze boala. La mine s-a stabilizat dupa vreo 6 luni/ Apoi, incet, incet, cu lampa nUVB, incepi procesul de repigmentare.

la toata lumea ne este sila de boala aceasta,si oamenilor de langa noi la fel,ne privesc de parca suntem mutanti.Imi venea sa ii zic la unul odata ca daca il ating se ia si el.asa merita.mai si astia si tot felul de handicapuri nu sunt priviti asa,problema e ca la prima vedere o persoana sanatoasa care nu stie ce e ala vitiligo ar zice ca avem nu stiu ce boala contagioasa.Era mai buna fratilor una contagioasa,ca din cate stiu alea contagioase se cam vindeca,asta e mai a dracu ca toate.Cu toata evolutia noastra in medicina si tehnologie tot nu sa reusit un tratament pentru acest cosmar.La mine cel mai rau se vede in zona intima si pe fata dar nu sunt bine definite pe fata sunt imprastiateā€¦in fine,eu zic ca ne este sortit sa traim asa.Eu zic cateodata ca merit boala asta,sa fiu urat pentru tot restul vietii,cand eram mic eram bataia de joc a colegilor de la scoala,ca eram asa mai slabanog,aveam probleme cu cosurile,am scapat de cosuri am dat de petele astea,de la 20 pana la 23 de ani am avut si eu pielea mai frumoasa.Acum am 24 si e patata ca naiba.Atatea tratamente si atatea retineri de la o gramada d alimente care ne plac pentru ce?Ai toate sansele sa nu te vindeci.Sa nu mananci condimentat,sa nu mananci prajit,nu dulce,nu sucuri de orice fel,nu carne grasa,banuiesc ca nici bere nu ai voie ca are acid,nu ciocolataā€¦cam multe nu.Iesi in oras cu prietenii si nu poti consuma nimikā€¦ca deh trebuie sa tii regim.O viata avem si pe aia sa o traim retinut?Sa zic ca tii regim,iei tone de medicamente,incepi sa te vindeci dupa cativa ani si apoi te loveste o masina si mori,poti considera ca ai trait din plin?Eu imi bag ceva in el de tratament,nu o sa investesc prea mult in boala asta.

La foarte multi, cu sau fara regim, boala tot asa evolueaza. Daca nu observi o incetinire a bolii in perioada regimului, poti sa il lasi partial deoparte, si sa mai si mananci cate ceva ,interzisā€™ā€™. Ideea e ca, daca intr-o zi simti ca ai facut exces, 2 zile tii regim.
In plus, prajelile, grasimile, dulcele, bauturile +sucurile artificiale fac rau sanatatii in general, si inimii, nu numai pielii. :frowning:

Ca sa nu ma mai repet te rog intra la povesti de succes si deschide la tratament incredibil merita incercat si rezultatele se vad dupa doar o saptamana (ieftin si bun cel putin pentru mine)

Sal allā€¦sunt noua pe acest forumā€¦am vitiligo de 12 aniā€¦ :cry: mi-a aparut prima pata pe genunchiul dreptā€¦am urmat un tratament timp de un an d zile,la spitalul Colentina,cu raze PUVA,un unguent Dermovate si Antioxidant d la Wallmark(pastile)ā€¦tratamentul a functionat atunciā€¦mi-i sa repigmentat genunchiul si pleoapa ochiului dreptā€¦intre timp am crescut,am avut alte preocupariā€¦si am ajuns la varsta de 24 de ani cand chiar nu stiu ce sa mai facā€¦am pete mici in coate,in colturile gurii(putin observabile),pe un sold,si la degetele picioarelorā€¦cel mai mare stres il am datorita celor de pe mainiā€¦sunt vizibile mai ales varaā€¦degetele mainilor sunt albe in proportie de 70 %ā€¦am citit o gramada de sfaturi pe acest forumā€¦chiar nu stiu care tratament ar fii cel mai bunā€¦intr-un fel cred ca am avut noroc cu acel tratament urmat acum multi aniā€¦deoarece boala a avansat greuā€¦stiu ca nu se poate vindeca dar m-ar interesa un tratament care macar sa o stagnezeā€¦mentionez ca nu am tinut niciodata nici un fel de regimā€¦de 1 sapt iau vitamine si beau multe sucuri naturale facute in casaā€¦plus fructe si legume din belsugā€¦ma gandesc ca poateā€¦mi-i se mai intareste organismulā€¦oricum este o boala oribilaā€¦ :cry: :cry:

Buna. Cei care aveti vitiligo,mai ales in zona genitala,cum ati spus partenerului vostru despre aceste pete?Cum a reactionat?

In principiu daca stie ca ai vitiligo inainte de a ajunge sa faceti sex cred ca nu e deranjantā€¦daca afla atunci probabil ca ar fi putin mai socant. Acum nu stiu in ce situatie te afli tu dar daca tine la tine nu cred ca e important.

Fiti seriosi, terminati cu aceste avertismente ,pre-nuptialeā€™ā€™ ca ajungeti sa nu se mai bage nimeni in pat cu voi.
Eu am vitiligo pe zona genitala de 20 ani, si nu a deranjat pe nimeni, niciodata, multe partenere habar nu aveau ca exista aceasta boala; plus ca, in acele momente pe ele le intereseaza cu totul altceva decat cele cateva pete care le am eu acolo.
Nu spuneti nimic decat daca sunteti intrebati direct si nu uitati ca respingerea partenerului apare pt ca voi sunteti complexati, nu pt ca aveti pete .

Are dreptate moonwalk,impactul vitiligo-lui asupra vietii de zi cu zi nu-i atat de puternic precum cred unii impacientati,viata trebuie traita cu adevarat,nu cu dulcegarii tot timpul altfel cum simtiti viata?felicit pe Teo e un moderator bun,daca intradevar ai aceasta boala e o.k cu comment-urile.

Logic ca am boala, inatai am activat vreo 2 ani pe forum, apoi am devenit moderator.

Momentele de viata trebuie traite la maxim mai ales pentru noi cei cu vitiligo avem niste idei propii"kamikaze"care ne distrug psihologic intr-un mod mai mare sau mai mic , ganditiva bine cand inaintati in varsta si vreti sa va aduceti aminte de momentele din viata la care in loc sa spuneti"am avut o viata plictisitoare , urata ,deprimanta",am avut o viata plina de evenimente si am trecut peste ele cu bine chiar daca in viata nu este totul roz, incercati sa va transformati mintea intr-o fortareata , nu cedati la primul esec , incercati sa nu va stresati ,incercati cautati o cale de rezolvare . Va spund in propia experienta am vitiligo de mic , am crescut cu el l-am transformat intr-o incercare a vietii pentru mantuire nu ca pe un chin .Cornel dinu are vitiligo a ajuns undeva, michael jackson a avut vitiligo a ajuns cineva chiar daca el a cazut prada deprimarii totale avand in vedere ca la un om de culoare acest vitiligo este de 10 ori mai distructiv psihic, daca am avea umpic credinta si am trece peste bariera pamanteasca si am medita umpic ,incercati sa v-a indreptati si spre Dumnezeu , eu unu cand eram la scoala prin clasele 5-6 nu eram asa credincios dar dupa ce mi-a deschis capul profesoara de religie si am mers pe la biserica la maslu saptamanal numa de castigat am avut. Nu vreau sa spun ca pe atunci nu faceam nici un tratament doar mergeam afara la soare iar o pata mare de pe picior sa pigmentat total , nu sunt fanatic si nu spun ca daca mergi la biserica scapi de vitiligo dar a merge la biserica nu face decat bine deoarece te induce intr-o stare de relaxare si bunastare atat fizica cat si psihica si nu ai decat de castigat mai ales la sfantu Maslu care este o taina pentru vindecare de boli si a tamaduintei. Nu condamn pe nimeni, fiecare cu religia lui dar in ziua de azi Dumnezeu e folosit mai mult in injuraturi decat la biserica.

E greu, dar toti ne purtam crucea ce ne-a fost data. Din pacate in scoli si institutii nu se face nici un fel de instruire pentru discriminarea persoanelor cu vitiligo, iar oamenii au retineri evidente. Sunt convinsa insa ca atitudinea conteaza foarte mult, si o persoana cu adeevarat interesanta si inteligenta isi face loc in societate in ciuda acestei afectiuni.