utilizare lampa uv

este prima data cand scriu pe acest forum cu toate ca accesez de ceva vreme site-ul care mi se pare foarte bun si ii felicit pe cei care se ocupa de el
am vitiligo de la varsta de 20 de ani, acum am 32.evolutia nu a fost agresiva tinand cont ca dupa atatia ani am pete in jurul ochilor, a gurii si pe genunchi.
in rest am avut o viata normala, lucrez intr-un mediu destul de pretentios, sunt casatorita de 9 ani si am un copil minunat.
nu am prea facut tratamente dar de 1 an cand mi-au aparut petele de la genunchi am zis ca trebuie sa ajut si eu un pic situatia si sa incerc tratamente.
in urma a ceea ce am citit pe acest site am achizitionat lampa uv chiar daca petele mele sunt destul de vechi si nu am vazut mule pareri optimiste pentru evolutia acestora.
ii rog pe cei ce folosesc lampa sa-mi spuna daca o folosesc pe locul proaspat dat cu vitix si ce se intampla cu zona sanatoasa dar care este si ea acoperita de lampa.va mai rog sa-mi spuneti si daca atunci cand lucram pe zona gurii faptul ca sunt si buzele acoperite de lampa reprezinta vreo problema

La mine petele cele mai vechi au raspuns primele…depinde de la persoana la persona cred…buzele le poti da cu o crema cu factor de protectie 20…sau le acoperi intr-un fel…la mine nu e o problema deoarece am cateva pete si pe buze si doresc sa le repigmentez…
Succes

si eu il am mai bine de 15 ani,iar cand am inceput tratamentul vitixcrema+lampa deja unele pete s-au inchis ,iar altele s-au inchis in mod considerabil… crema vitix o folosesti de doua ori pe zi(dim.si seara),iar lampa odata la doua trei zile crescand durata timpului pe parcurs(de la cateva secunde pana la doua min sau mai mult) …crema o aplici intodeauna dupa folosirea lampii ,nu inainte,niciodata nu se aplica crema inaintea expunerii,iar piele neafectata de vitiligo,la expunere tre.s-o acoperi cu o crema de soare de gradul 50,in acest mod lampa va actiona doar asupra peteler;dupa ce ai terminat sesiunea tre sa aplici imediat crema…nu uita,tratamentul tre sa fie constant,daca il intrerupi dupa o scurta perioada si il incepi din nou si tot asa,tratamentul nu mai are efect,poate foarte foarte putin…in 6 luni de zile tratamentul se face fara pauza…sper sa fi fost de ajutor…pupici :wink:

de ce se aplica crema dupa lampa?

pentru ca atunci are efect…stiu ca nu pare logic,dar este si recomandat…inaintea epunerii,petele trebuie sa fie curate,fara alte creme aplicate,chiar este recomadat dusul inainte expunerii…

novitil este recomandat inainte de expunere de exemplu. Eu folosesc uleiul de masline pentru ca potenteaza efectul lampii si astfel pot scadea perioada de expunere…am mai precizat acest lucru si o mai spun…perioada de expunere mai mica inseamna mai putine riscuri cu lampa.

Succes

va multumesc mult de raspunsuri, mi-ati fost de mare ajutor cu lamuririle suplimentare.
moonwalk poti sa-mi spui la ce riscuri te referi?
pe internet si pe prospect nu am gasit informatii despre riscuri, exceptand arsurile care apar.

pei la fel ca riscul de a face cancer la piele in urma expunerii la soare…radiatia aia nu este numai benefica…fiecare moneda cu reversul ei…

da,novitilul se aplica inaintea expunerii,in mesaj m-am exprimat gresit,vroiam sa spun ca anumite creme se aplica dupa,iar vitix crema doar dupa expunere este recomandat…lampa e controlata si chiar sunt indicatii de folosire dupa cum unii dintre noi stim ca durata de expunere se incepe cu cateva secunde si se mareste treptat pana acolo unde petele se inrosesc putin…de exemplu:daca la doua minute petele se inrosesc atunci durata va scadea la 1,40secunde ca in cazul meu;sunt persoane care au sesiuni de 5minute… iar chestia cu uleiul nu am mai auzit-o si nu imi prea vine sa cred ca poate repigmenta…dar sper sa fie chiar o solutie… :wink:

nu stiu daca repigmenteaza sau nu…cert este ca ajuta… :slight_smile:

Eu stiu ca exista Vitix gel, nu cred ca exista si Vitix crema.
Eu totdeauna aplic inainte de expunere la soare si la lampa, vitix-ul favorizeaza bronzarea.

uite cum fiecare are parerea lui…mie mi se parea ca favorizeaza bronzarea printr-o singura chestie…acele particule abrazive care pot spune ca au ca efect un peeling superficial al stratului de piele si astfel permite o bronzare mai eficienta…dar favorizeaza si arsurile in acelasi timp…

da…e un gel nu e o crema,dar cu gandul la novitil,la una la alta nu mi-a mai iesit gel…cred ca oricum se intelegea despre ce era vorba :wink:

Iti spun din proprie experienta ca Vitix gel repigmeteaza, daca nu la toti macar la unii. La mine a avut efect. Daca la tine nu a avut efect, trebuie sa incerci cu ceva mai puternic, eventual Novitil.

Asta fac acum…sa vad cum raspunde pielea la novitil…daca nu…melagenina…si tot asa :stuck_out_tongue:

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca lampa trebuie inchisa la trecerea de la o pata la alta si daca persoana care utilizeaza lampa trebuie sa poarte ochelarii de protectie (fiind zone in care e greu sa te descurci singur).
Va multumesc!

Depinde de caz…daca ochii au contact prelungit cu lumina de la lampa ai putea folosi ochelarii…in rest nu e neaparat necesar…numai sa nu te uiti la lumina aia si e ok

Pt siguranta ochelarii se folosesc pe toata durata expunerii la lampa. Chiar daca nu te uiti direct in lampa, radiatii tot intra in ochi daca ai nu ai ochelarii de protectie pe ochi. Privitul catre raze e interzis chiar si cu ochlearii pe ochi, asa sunt de nocive aceste raze.
Deci intai iti pui ochelarii, apoi dai drumul la lampa.

intrebare:
in utilizarea lampii pentru pigmentarea zonelor din jurul ochilor se folosesc ochelarii de protectie sau ajunge sa inchizi ochii in timpul expunerii? va multumesc si multa sanatate