Vitiligo si fotoepilarea

Salut! Stie cineva daca este contraindicata fotoepilarea in cazul bolnavilor cu vitiligo?

Multumesc mult.

Nu este contraindicata.

in ce consta fotoepilarea?

buna ziua ,v-as fi foarte recunoscatoare dak mi-ati raspunde la mesaj.sunt mona am 24 ani si sufar de vitiligo prima data mi-au aparut la 10 ani pe abdomen si pe spate am o plaga foarte mare pana acum nu a fost o problema pentru k nu se vedeau ,dar in ultimele luni ale anului trecut mi-au aparut pe ploape si pe sub ploape aqm a devenit o mare problema k nu stiu ce sa fac imi este foarte frik k o sa-mi apara pe toata fata dak stiti un tratament sau ceva va rog sa-mi raspundeti.
AAaa am uitat sa specitic k la 1o ani cand mi-au aparut am facut raze ultraviolete 6 luni am folosit creme si sampon nizoral si multe altele de care nu mi mai aduc aminte,multumesc din suflet!

1 Like

Tratamente posibile ar fi cateva. Cele mai bune rezultate le obtii cu lampa UVB. In rest toate sunt cu eficienta destul de limitata. In functie de factorul declansator poti evita extinderea bolii cu anumite regimuri alimentare. Sunt prezentate mai multe optiuni in cadrul discutiilor de pe forum dar totusi o vizita la un dermatolog ar fi indicata. Eu de exemplu am folosit lampa uvb, lumigan, vitix gel, melagenina, ginko biloba, conezima q10 etc. si pot sa confirm ca lampa e de departe cea mai potrivita pentru repigmentare rapida. Anumite zone raspund mai greu la tratament, altele deloc iar rezultatele variaza. Sfatul meu e sa ai o atitudine optimista si sa nu lasi boala asta sa iti afecteze viata. Cu totii speram ca pe viitor sa apara un tratament revolutionar si ar fi cateva care par destul de promitatoare.
Sper ca ti-am putut fi de folos intr-o oarecare masura.

merci mult de tot ,