Vitiligo copil de 2 ani?

Buna ziua, am o fetita in varsta de 2 ani careia pe la varsta de 4 luni i-am descoperit o pata mica de 4 mm, alba, neuniforma si pe care am tot urmarit-o si nimic. A crescut doar prin prisma ca si ea, fetita a crescut, dar vorbim tot de ordinul mm-lor. Acum o luna pe la jumatatea unei viroze destul de urate i-am mai descoperit inca doua pete, una cu o lungime de 1 cm, cealalalta de 3 mm, pete si ele albe, fara descuamari sau alte semne care sa descrie vreo eczema sau ceva de genul asta. Am inceput cu dermatologi. Prima data am fost la Cheleman care a fost destul de necioplita, mi-a pus dupa ce s-a uitat strict la zona aia diagnosticv de nev acromic, la fel si la picior. Dupa, am fost la dl. Nedelcu, un om care mi-a captat increderea usor….se vedea clar ca este foarte experimentat si mi-a zis ca cel de la picior este nerv acromic si ca cele doua pete de pe fund si coapsa ar fi o eczematida acromiata, desi eu nu vad nici o diferenta legata de testura pielii si doar de culoare. Apoi l-am intrebat eu de vitiligo si el a zis ca daca ar fi la un examen poate ar pomeni si de acest lucru insa el crede totusi ca este aceasta eczematida.
Imi doresc tare mult sa ma ajutati si pe mine cu informatii, sau daca mai cunoasteti cazuri similare caci sunt destul de aproape de disperare. Fierbe sufletul in mine cand ma gandesc ca acest copilas atat de mic ar putea face aceasta boala. Mentionez ca nu avem in familiile noastre cazuri cu aceasta afectiune si nici boli autoimune. De asemenea copilul este pe un regim bio cu foarte putina proteina animala si doar crescute la curte cu porumb, consuma insa lapte praf, nu este vaccinata, nu a fost bolnava niciodata pana sa se pricopseasca cu aceasta viroza, care spune dl. Nedelcu, reprezinta o informatie importata in diagnosticul dansului.
Va multumesc, dragilor si multa sanatate!!!

medlive.hotnews.ro/s-a-descoperi … iligo.html

Nu este nimeni care sa fi avut astfel de experiente? Acum parca observ o depigmentare foarte slaba la un centimetru de buza, se vede foarte putin, iar acolo zona Este tot timpul iritata, rosie, uscata. Pata nu are Intensitatea celei de pe fundulet, dar mi e Frica sa nu se accentueze. Cum debuteaza ca si culoare vitiligo? Paare pata Alba dintr o Data Sau se depigmenteaza treptat. Va. Rog mult sa ma ajutati!!!

Bună! Fetita mea are aproape 5 ani . Din primăvară ia apărut o pata alba mica pe picior, pe partea opusa a tălpii piciorului, aproape de degitele. În toamna am avut vreo 3 viroze și au început sa se accentueze, a apărut și pe celalt picior la osisorul la gamba sunt micuțe dar observ cum cresc.Nimeni nu a confirmat diagnoza de vitiligo. Mia spus sa fac tratament viermi, detoxiierea organismului. Și vedem cum evoluează. Poate fi oare vitiligo? Străbunicul soțului a avut vitiligo la 90 și ceva de ani! Ce părere aveți de tratamente cu ardei iute, usturoiul, pătrunjel, morcov, țelină, suc de morcov intern,?