tratament incredibil

Buna,

Sufar de vitiligo de mai bine de 12 ani. Cazul meu este de extindere uniforma cu putine pete dar extinse pe suprafete de la mari pana la foarte mari.
Acum fix 2 saptamani implinite azi m-am apucat sa caut despre vitiligo dupa mai bine de 3 ani care eram ferm convinsa ca nu exista remediu de nici un fel si slabe sanse sa se descopere si am descoperit o pagina aparent fara nici o logica cu tratamente asa zise “chinezeti”, detoxifiere si cat mai multe cruditati.
Asadar m-am apucat de am renuntat la: bauturi acidulate, bauturi alcoolice si in special cafea.
A fost si inca mi-e foarte greu deoarece cele enumerate mai sus le beam in cantitati destul de mari:4-5 cafele pe zi, 3-4 litri de suc pe zi si bere cat cuprinde. In urmatoarele randuri am sa va scriu cum am reusit.

Ideea de principiu e sa renunti si la:sare, zahar, condimente, carne tocata, mezeluri si prajeli de oricel fel (inclusiv caleli). La condimente mi-a fost foarte usor deoarece nu ma inebuneam dupa ele. Sarea am reusit sa o reduc si zaharul normal l-am inlocuit cu zaharina si unde nu s-a putut zaharina pun zahar brun.
In loc de cafea beau ceai verde si in loc de bauturi am inlocuit cu (poate o sa radeti) cu limonada facuta in casa (apa plata, lamaie si zahar brun).Mananc doar fierturi si gratar (ceea ce recunosc e foarte greu).

Vestea cea buna e ca primele semne au aparut dupa doar o saptamana si pot sa ma laud ca dupa doar 2 saptamani sunt deja fericita ca se vad progrese mari.
In tot acest timp nu am luat nici o pastila si nici o crema speciala pentru Vitiligo. “Tratamentul” se tine minim 6 luni si eu sunt in al 9-lea cer deja deoarece sunt ferm convinsa ca s-ar putea sa scap mai repede decat atat.
Astept noi oameni fericiti ca mine, credeti-ma nu aveti nimic de pierdut doar de castigat

Felicitari pentru vointa de care dai dovada! Sa ne tii, te rog, la curent cu rezultatele obtinute!

Buna Iulia,numele meu este Georgiana si am descoperit de curand acest forum.Am vitiligo de 4 ani si acum urmez un tratament cu niste pastile de la doamna Tataru din Timisoara.Cu acest tratament trebuie sa stai la soare,eu am stat si nu iti pot spune cate am patit:am fost la urgenta,mi s au umflat piciorele,mi s au umflat petele de pe maini,etc.As vrea sa stiu daca as putea sa vb mai multe cu tine,sa mi dai un id de mess sau un nr de tel daca nu te deranjeaza.as vrea sa stiu exact ce tratament urmezi,ce anume nu tre sa mananci si sa stiu cum a evoluat trat.multa sanatate

Georgiana, d-a Elena Tataru prescrie un tratament cu Melaoline, numai ca vinde pastilele la preturi mult mai mari decat cele dn Grecia (care costa 2-3 EUR/cutie).
E clar ca tu ai probleme cu acele medicamente, din moment ce ti s-au umflat picioarele (cred ca e alergie). Asa ca nu ai decat sa renunti, si sa urmezi un tratament pe baza de creme.

Am vitiligo de 4 ani cu o evolutie rapida. Voi incerca sa tin si eu acest regim si sunt increzatoare ca, poate si in cazul meu, va da rezultate. Am incercat pana acum cu Vitix pastile si gel dar nu am avut nici un rezultat. Este foarte adevarat ca regim alimentar nu am tinut.
Am vrut sa comand medicamente de la d-na dr. Tataru dar, citind diferite comentarii, nu am avut curaj sa le iau.
Sper ca medicina va evolua si se vor gasi tratamente eficiente si pentru noi. Mult succes tuturor.

Am vitiligo de 21 de ani( VARSTA MEA ESTE DE 35 DE ANI) , iar in ultimii 6 ani am reusit sa ma albesc pe tot corpul. A mai ramas doar 3% din culoarea naturala a pielii , restul este alb uniform si asta fara nici un tratament asa a fost sa fie. Cand eram in liceu purtam doar bluze cu maneci lungi cat mai la baza gatului , pantaloni sau fuste pana la glezne. M-ia fost foarte greu sa trec peste aceea perioada dar inaintand in varsta am inceput sa ma depigmentez mai mult si acum am ajuns sa port fuste scurte tricouri , si nu mai am nici o repulsie fata de boala. Mi-a mai ramas pe gat si sub sani pete de culoare maronie ( adica culoarea mea naturala) , asa ca eu iubesc boala asta ca a evoluat mai repede la mine si nu trebuie sa mai tin regim si sa fac tratamente. Care doresc sa-si faca depigmentare totala , medicul dermatolog va poate prescrie o solutie care se prepara in farmacie pentru a unge pielea sanatoasa . Aceasta boala nu se vindeca asta e parerea mea, poate la ati a dat rezultate ( la mine nu a vrut ). Zilele trecute am descoperit pe un site CURE VITILIGO OIL , este un ulei naturist care cica are sanse de a vindeca 100% vitiligo , am facut comanda nu pt. mine, pt. fica mea de 2 ani care are niste puncte mici albe la tampla ( si care cred eu ca este vitiligo). Daca ii vor disparea am sa va zic, eu sper sa nu fie vitiligo ( ca atunci imi va mie si mai vreu sa cred ca din cauza mea are si copilul meu aceasta boala necrutatoare). In familia mea nu a avut nimeni vitiligo, mie mi-a aparut dupa ce mi-a murit tatal ars intr-o explozie , aveam 10 ani atunci , era in anul in care a fost explozia de la cernobil. Medicii mi-a zis ca a aparut pe fond emotional la care a contribuit si radiatiile. Petele au aparut la 3 ani dupa decesul tatalui meu, iar surorii mele i-a aparut imediat dupa moartea tatalui.La sora mea au stagnat ( nu au mai aparut nici nu sau mai intins)iar la mine a devenit un vitiligo generalizat( cred ca m-a iubit mai mult boala pe mine). SUCCES TUTUROR CARE FAC TRATAMENTE SI INCERCATI SA FITI TARI SI NU LASATI SA VA JIGNEASCA NIMENI DOAR CA ARATAM ALTFEL DECAT CEILALTI, IN FOND PE DOARE DOAR SUFLETUL DAR ALTI POATE CHIAR SUFERA DATORITA UNEI BOLI. :slight_smile:

hei . eu sunt noua pe aici si nu stiu exact cum stau lucrurile . Mai mult ca sigur ca o sa va dati cu capul de tastatura cand o sa cititi " mesajul " asta …pentru ca ma gandesc eu asa ca nu e deloc " fun " sa repeti acelasi lucru pentru zeci de oameni . Ideea e ca …de vreo 3 ani jumate cam asa am Vitligo ( wow …) acum am 17 ani 18 in curand . Am fost la inceput la dr. Nedelcu …am tinut tratamentul ala imposibil vitix , coenzima q10 …pe langa asta mi’a dat si calciu lactic …si magneziu …pe scurt luam un pumn de pastile pe zi …plus regimul alimentar …siii am renunat pana la urma …god knows why … si mergea destul de bine …imi tot spunea ca totul e perfect …o sa se pigmenteze toate petele in curand …super super extraordinar …in fine…am renuntat s’a stricat totul …m’am luat cu scoala cu examene si nebunii si nu am mai tinut tratamentul nici regimul nimic … si acum …m’am trezit ca am o pata IMENSA la gura …plus pe maini altele care …plus in alte parti …ce pot sa spun …e oribil .si nu se opresc …tot apar…e stresant …si m’am decis sa o iau de la capat …si de data asta sa ma tin de treaba …problema e ca nu stiu daca se merita sa incep iar tratamentul cu vitix si lalala …sau sa incerc altceva … Marturisesc faptul ca am citit cam tot ce s’a scris pe forumul asta si deja nu mai inteleg nimic …sunt …confuza …nu stiu ce sa aleg …mi’e frica. Sincer…imi e frica…ma simt asa…lost … va rog sa nu va suparati …enervati …din cauza faptului ca am aparut si eu asa dintr’o data si pun multe intrebari …dar chiar …nu stiu ce sa fac … vreau tratament incredibil …DESPERATEEELLLYY !! cheers.

Cel mai eficient tratament nemedicamentos este cu lampa UVB…vitix pastile poti lua numai daca iti fac bine (sa nu ai efecte secundare gen dureri de stomac). Regimul este intotdeauna recomandat dar, aici vorbesc din experienta, greu de tinut cu strictete :slight_smile:
Oricum iti urez succes si atunci cand reincepi tratamentul sa ne anunti cum a mers.
Eu de maine intentonez sa ma reapuc de sedinte cu lampa si un regim cat de cat ok…sa vad cum merge this time.

merciiii :smiley: … cred ca de maine incep in forta … can’t wait !

Teo am cautat o modalitate de contact dar nu gasesc o adresa de mail a ta pe aici. Daca mai esti interesat de Melagenina da-mi un add pe yahoo sau un e-mail pe adresa: d_georgecatalin@yahoo.com

iti dau acum.

buna iulia.referitor la vitiligo ai rezultate ?

Ma bucur pentru Iulia …din pacate pentru mine nu functioneaza acest tratament…am tinut o dieta pentru a slabi aproape identic cum a scris si ea …numai ca fara sare eu nu pot sa mananc…(de slabit am slabit dar petele nu mi-au trecut)

Asa epentru slabit sau vitiligo?