Vitamine recomandate celor cu vitiligo

Citeam ieri pe vitiligosupport despre vitaminele recomandate celor cu vitiligo de catre un medic cu experienta
Am sa le scriu aici.Eu, am sa le incep pe saptamana viitoare.
Vitaminele sunt pentru folosire zilnica.

Vitamina E 200-400 iv
Acid folic 500 mcg/1mg
C 1000 mcg
B12 1000mcg
CoQ10 50 mg

Partea buna este ca toate aceste vitamine previn si imbatranirea pielii asa ca , impuscam doi iepuri.

Partea proasta este aceea ca in realitate corpul uman nu absoarbe decat o mica parte din ceea ce mancam. Vitaminele prelucrate in medicamente intra in corp si nu prea pot fi asimilate (asta o stiu de la un nutritionist ). Corpul asimileaza mai mult ce primeste din alimente naturale…fructe si legume in special. Bineinteles si aceasta suplimentare e cat de cat buna dar sa stii ca mare parte din banii dati pe acele pastile sunt aruncati pe geam…sugerez sa iti iei un complex de vitamine si separat coenzima q10…in niciunn caz sa nu iei multe produse separat.

Merci de raspuns,
Am sa caut atunci un complex de vitamine care sa aiba cat de cat in compozitie lista de mai sus.

sincer m-as mira ca vit C sa faca bine in boala asta. Ea este imunostimulator, si orice imunostiumulator trezeste vitiligo la viata. Am mai vazut medici care o recomanda, dar eu nu as lua, sincer sa fiu (avand in vedere ca si uleiul de catina e imunostimulator, si stiu cat rau mi-a facut).

Eu iau Aktiv mami de la Dopper Herz si ma simt mai bine. Are mult acid folic
Cand nu l-am gasit o data am luat “minerale pentru femei” de la aceeasi firma si nu prea a avut acelasi efect tonic.
Am mai observat ca are efect numai daca iau 2 pastile dupa masa de pranz. Daca uit si le iau intre mese e ca si cum nu le-as lua.
Nu pot sa zic ca s-a recolorat ceva, dar contrastul cu restul pielii e mic.

Imi plac foarte mult si migdalele. Cand nu luam vitamine, a doua zi dupa migdale aveam parul matasos.
Acum e matasos tot timpul.

as dori sa aflu un medicament ptr. vitilgo aparut nou
[Mircea]: de ce nu deschizi un subiect nou cu intrebarea ta in sectiunea generala ? Acesta este un topic in care se discuta despre vitamine !

mie dermatologul mi a dat pt baietelul meu coenzima q10 10 mg si kidimag

Coenzima q10 este benefica in vitiligo…dar pt adulti ea se ia in dozaj de 60mg zi (doua pastile de 30, sau una de 60mg). Eu am luat de la firma Doepler Hertz si am fost f multumit.

Eu am văzut rezultate în repigmentare după 1 lună de luat vitaminele C, E şi toate B-urile la 100% DZR (deşi probabil B9-le era cel mai important acolo) în conjuncţie cu 3x40mg ginkgo biloba zilnic. Explicaţia funcţionării unei astfel de combinaţii e că toate astea sunt antioxidante, or vitiligo se pare că are şi etiologie oxidativă.

Din păcate n-am avut răbdare să mă ţin mai mult de câteva luni, aşa că n-am avut decât câştiguri parţiale (dar măcar mi-au dispărut smocurile albe din barbă şi au rămas dispărute în ultimii 3 ani, chit că petele de pe frunte şi mâini s-au mai extins între timp). Vara asta mă pun să încerc combinaţia din nou.

Coenzima Q10 mi se pare si mie foarte buna.

Salut. A folosit cineva uleiul Vitiligo Natural din Dubai? Are efect? Dupa cat timp? Care sunt conditiile?

Ce parere aveti despre suplimentarea cu B12, D3, zinc, seleniu, ginko biloba? A avut cineva rezultate?

Vitix tablete contin : Vit B12, B9, zinc, seleniu, cupru, vit C. Deci sunt bune.
D3 si ginko biloba nu cunosc.

Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu tolerez vitix, le voi lua separat iar B12 intra muscular.

Vitix pastile e greu de tolerat.
Poti sa incerci sa faci 30 sedinte de nUVB, dar nu cu lampa de buzunar, ci cu una mare, la o clinica specializata dermatologica in lasere.