tratament //dr. azmi mohammad mustafa // Spania

o noua speranta dupa parerea mea…si pt multi poate cea mai importanta…pt mine este…ma numesc valentina am 28 de ani si am vitiligo de 14 ani…un chin pt mine si familia mea…ei bn speranta a venit ieri dupa 2 luni de asteptare,atunci cand am luat programare la dr. azmi mohammad mustafa…am incercat dragii mei o gramada de tratamente,unul mai nefolositor ca altul…singurul care a avut cat de cat eficienta(foarte putina) a fost cromus 0,1%…o varianta boliviana a unguentului protopic…acum 2 luni de zile prietenul meu mi a adus o hartie pe care i a notat o colega de a lui adresa si numarul de telefon al domnului doctor…spunandu i totodata ca ea a avut vitiligo in proportie de 45% din corp si ca in mai putin de un an de zile i a mai ramas doar un 5%…la 2 zile am pus mana pe telefon am sunat si am luat programare…va spun sincer ca e singura programare…singurul medic de la care am plecat foarte linistita si foarte fericita dupa ce am vorbit…este o persoana calma care iti explica totul atat de bn ca nu mai e nevoie sa intrebi altceva…in fine…in discutia noastra care a durat 30 min…mi a explicat ca vitiligo nu este ereditar…ca in corp avem o celula care este ‘‘adormita’’ si care nu poate sa reactioneze atunci cand virusul responsabil de vitiligo ataca zonele de piele care mai tarziu se albesc…mi a mai explicat ca o data desteptata aceasta celula incepe sa atace virusul care cu ajutorul tratamentului dispare pt totdeauna…nu m as fi apucat niciodata sa scriu pe acest forum daca nu as fi vazut pe viu cazuri in cabinetul domnului doctor…am vazut cum o persoana cu spatele complet afectat de vitiligo s-a pigmentat cu ajutorul tratamentului in 6 luni…cum alta persoana cu fata acoperita de pete s a pigmentat in 2-3 luni de zile…o alta doamna care statea in sala de asteptare cu mine…avea mainile pana la umeri albe inainte de tratament…dupa un an de zile mai avea 2 pete micute in fiecare cot…aproape ca nici nu se vedeau…tratamentul este strict…pe baza de pastile si creme…aici in spania este putin km scump…insa am sa il fac ca sa scap pt totdeauna de acest cosmar…puteti sa cautati pe internet articole despre domnul doctor si sa va informati…poate ca face consultatii si prin telefon sau poate vreodata ajunge si in romania…colinda toata lumea…am sa incep tratamentul de maine…si am sa va tin la curent cu toate schimbarile care vor avea loc cu petele mele…va salut…:*

edit Mircea:

  1. Recomand folosirea semnelor de punctuatie pentru ca mesajul dvs sa fie clar si usor de citit.
  2. Mesajul dvs. contine unele erori: vitiligo nu este provocat de un virus ci este o afectiune autoimuna

Doamne ajuta Daniela sa ai rezultate bune.Tine-ne si pe noi la curent.

Ne-ar ajuta foarte mult daca ne-ai spune in ce pastile si creme consta tratamentul si daca exista si o anumita dieta care trebuie urmata. Succes!

E foarte bine ca ai vazut pe viu asta.
Singurul lucru la care din nefericire pentru mine as putea spune ca nu are dreptate doctorul este caracteristica ereditara a acestei boli.
Eu am vitiligo de 25 de ani, mai am o verisoara primara cu aceeasi boala si din nefericire si copilul meu o mosteneste.
La noi este un caz mai nefericit deoarece si socrul meu are aceasta boala, deci copilul meu o are pe genele ambilor parinti.
Iti spuneam ca si socrul meu are aceasta boala si m-am convins ca e ereditara deoarece si sora lui are vitiligo.
Asta nu inseamna ca daca doctorul tau nu sustine aceasta ipoteza nu este un doctor bun.
Te rog sa ne spui cat mai multe despre tratament si daca se poate sa ne spui si daca ai vazut copii sau daca tratamentul ar fi ok si pentru copii.
Spania nu e chiar asa departe, pentru copil as fi dispusa sa vin la un control, dar evident sa am mai multe informatii.
Multa sanatate

Sunt surprinsa si dezamagita ca nu prea ati reactionat la mesajul Valentinei Daniela.Oare a incercat cineva deja tratamentul?ptr cei ce nu stiu este vorba de niste pastile cu extract de polypodium leucotomus, combinate desigur cu uvb.Acum din pacate sunt si eu constienta ca repigmentarea nu va fi definitiva,ca boala nu va fi vindecata,dar macar e o speranta.Am citit despre acest medic ca cercetarile lui in ceea ce priveste vitiligo sunt recunoscute si apreciate peste tot in lume.Am reusit sa aflu ca sunt necesare de 3 ori pe zi cate 250 mg de P.L combinate cu uvb de 2 ori pe saptamana.Desigur ca nu prea m-as apuca sa fac tratamentul dupa ureche,si ar fi f bine daca Valentina Daniela ar reveni cu niste lamuriri,mai ales ca ea vorbea si de niste creme.Si ar fi foarte bine daca ne-ar spune si ce pret au aceste medicamente.Si cat costa consultatia la dr.Azmi.Daca cautati cu atentie pe forum, dupa cuvantul Difur( e un medicament ce contine acelasi polypodium leucotomus),veti vedea ca a mai scris o doamna anul trecut,de acelasi tratament,pe care l-a primit de la un renumit doctor din Spania…Sa fie oare acelasi?doar ca la ea era combinat cu Protopic.Spunea ca rezultatele sunt bune si ca va reveni si cu niste poze…dar a uitat.Eu vreau sa aflu cam cat costa o consultatie la acest medic,poate sunt printre voi care aveti cunostinte in Spania,si pot da un telefon…asta daca putem da de numarul de telefon pentru ca eu nu l-am gasit.Stiu doar ca lucreaza in Madrid.

Buna…consultatia m a costat 100€ următoarele…pe care o sa le am atunci cand consider eu ca am nevoie sa vb cu el fata in fata…or sa ma coste 80€…daca vreodată am sa am nelamulriri pot vorbi cu el doctor prin mail…adresa este calle rios rosas 28 interfon 1c…programare se poate lua după site-ul doctoralia…tratamentul consta in pastile si creme…difur 96 capsule(39€)1 jumătate de hora înainte de micul dejun,2 jum de ora înainte de prânz,1 jum de ora înainte de cina…oxsoralen 25capsule(4,29€) 1 capsule cu 2 ore înainte de expunerea solară sau uv…synalar forte crema30gr(6,95€)după expunere solară sau uv…elidel 1% crema seara(39€)pe lângă acestea am cumparat de la el de la clinica o crema care se numește azmiderm…costa 35€ trebuie data înainte de expunerea solară…in zilele in care nu fac expunere solară trebuie sa ma dau cu ea dimineata…este un tratament cat de cat greu de făcut…sunt multe medicamente…dar eu cred ca merita efortul…am văzut cu ochii mei persoana pigmentata aproape complet…încă mai avea de făcut tratament…am sa întreb si alte persoane daca au avut același tratament…aaa si sa nu uit,mi a dat sa fac
Analize la gloabă tiroida…mi a spus ca atunci cand o sa ne vedem la următoarea consultatie trebuie sa ii duc rezultatul sau sa i le trimit prin fax…tlf de la cabinet 0034913993048 fax 0034913990328…am sa va țin la curent cu tot ce se întâmpla…eu azi am început tratamentul

buna,
M ai ajuta foarte mult daca imi poti da nr de telefon si adresa de mail a dr.
este foarte urgent si as vrea sa i fac o vizita in Spania la clinica. Stiu ca este in Madrid…dar poate ma ajuti cu mai multe detalii

Multumim Valentina pentru informatii.Eu am intrat pe Doctoralia inainte sa scrii tu mesajul, il gasisem deja dar nu pot sa fac programare pentru ca spune ca urmatoarea programare se poate face in 7 ianuarie 2015!!!sa fie o eroare?ieri am intrat si nu scria asa!!!Pana la urma tratamentul nici nu e asa de scump…doar ca trebuie sa luam in considerare transportul cu avionul,cazare, consultatia…

Uofff…acum am intrat si eu si am văzut…stau si ma gândesc ca poate e o eroare de site…nu cred ca are cum sa fie 1 an si jumătate atat de ocupat…in luna Septembrie am sa încerc sa sun la cabinet si am sa va anunț…totodata am văzut ca au pus pr site si noua adresa…secretara mi a spus ca vor schimba clinica si ca o sa imi trimită un mail cu noua adresa…calle gaztambide 81 stația de metrou se numește chamberi…cod poștal 28003 Madrid…

Buna Valentina.Am intrat din nou pe doctoralia si tot asa scrie,ca urmatoarea programare se poate face in ianuarie 2015.Am sperat ca e o greseala,dar ar fi trebuit sa se sesizeze pana acum.Daca e asa,spune-mi te rog daca stii cumva:difur si aziderm se pot cumpara si de la farmaciile din Spania, sau doar de la dr.Azmi se pot procura.Sau daca se pot comanda cumva de pe vreun site.Si daca trebuie neaparat reteta, desi cred ca nu ar trebui,am citit prospectul medicamentului si nu pare a avea interactiuni cu alte medicamente,si nici efecte adverse deosebite.Viitiligo la tine e stabil sau acti?La mine vara asta au aparut f. multe pete,f mici la inceput,dar cresc de la o zi la alta.Oare e bine sa se inceapa tratamentul si in faza activa a bolii?Oxsoralen eu am,cumparat din Spania,dar nu as mai lua ptr. ca are ca substanta activa acelasi methoxsalenum care este si in melaolin-ul grecesc,si mie nu cred ca mi-a facut bine.Iar celelalte doua creme se gasesc si la noi,Elidelul are aceeasi denumire iar Synalarul e de fapt fluocinolon,si au preturi mai mici la noi.

Daca este cineva care doreste sa se programeze la dr. Azmi Mohammad Mustafa, poate sa intre pe site-ul www.doctoralia.es, se fac programari ptr. luna septembrie.Eu am inceput saptamana asta sa folosesc lampa, si pasilele vitix,si astept sa vad ce rezultate obtin.Daca Valentina Daniela citeste mesajul meu, as ruga-o sa ne spuna daca la ea au aparut ceva ameliorari,deoarece are deja aproape o luna de tratament.Sper ca are vesti bune.

Am incercat si eu sa fac o programare la inceputul lunii august cand aparea disponibila o data din ianuarie 2014.
Nu am reusit deoarece nu am un numar de telefon de Spania care este obligatoriu in completarea formularului.
Am trimis un e-mail la care mi-a raspuns imediat (secretara, asistenta ) si mi-a spus ca intr-adevar nu pot face programarea prin completarea formularului online, mi-a dat o adresa de e-mail si un telefon sfatuindu-ma sa-i contactez la inceputul lunii septembrie deoarece in luna august sunt in concediu. Poate de aceea si eroarea cu proxima data pentru programari.
Eu eram foarte interesata pentru baiatul meu de 9 ani caruia I-a aparut o pata la ochi in urma cu 2 luni. Intre-timp m-am decis sa folosesc doar vitix, fiind de putin timp aparuta si in zona fetei sper sa aiba efect. N-as vrea sa incep deocamdata tratamente cu posibile efecte adverse.
Am mai cercetat si eu si nu gasesti foarte multe informatii pe net despre domnul doctor dar acolo unde gasesti apar informatii bune, datatoare de sperante.
Imi propun sa ajung la el dar nu vreau sa o fac din pripa. Urmaresc evolutia si decid pe viitor.
O rog si eu pe Valentina sa-mi spuna daca a vazut sau a auzit de eficienta tratamentelor d-lui doctor pentru copii.

Vitixul e f bun pt inceputul bolii, cand petele sunt mici. Gelul e natural si inofensiv.
In plus, poti sa incerci si tabletele, daca le suporti la stomac. Grabesc repigmentarea.

Nu am mai scris de ceva vreme, pentru ca nu prea am avut ce.Folosesc lampa de 2 luni, dar nu la toate petele pentru ca nu am timp suficient.La cele la care o folosesc,imi ia cam 1,5 ore/zi.Cel mai repede au inceput sa raspunda petele de la incheieturile umarului(pe partea interna a bratelor),in sensul ca doua din ele sunt pigmentate cam 40-50 la suta.Pigmentul e de nuante diferite.De asemenea am niste rezultate mai slabute la solduri si la tibie(cam 25 la suta.)La cotul stang incep sa apara puncte de pigment.La cotul drept, ffff slabute semne.Astea ar fi vestile bune.Acum cele proaste.La mine apar mereu pete mici, punctulete albe care isi maresc dimensiunile de la o luna la alta.Spre deosebire de altii dintre voi care aveti poate cateva pete pe corp, eu nu le pot numara.Pe maini,degetele de la mana dreapta s-au albit pe jumatate in cateva luni,si de asemenea mi-au aparut o multime de pete mici care cresc in dimensiune pe ambele maini.In 19 noiembrie am biletul de avion spre Madrid,in 21 noiembrie am programare la dr AZMI MOHAMMAD MUSTAFA, cel de care a scris ptr prima data Valentina Daniela.Nu stiu de ce Valentina nu a mai scris nimic, are deja 3 luni de cand a inceput tratamentul.Totusi m-am decis sa nu mai astept si sa imi incerc si eu norocul.Eu cu siguranta o sa va tin la curent cu toata evolutia, desi va cam dati seama ca vor trebui sa treaca minim 2-3 luni pana se vor vedea ceva rezultate.

Iti urez succes in continuare si sa ne tii la curent cu rezultatele tratamentului.

Succes in continuare si sa ne spui ce ai facut.

Vera, mult success maine.
Asteptam cu nerabdare vesti.
Si eu imi doresc imediat ce voi putea sa ajung acolo in special pentru baiatul meu de 9 ani.

Buna tuturor,
am fost azi la dr Azmi.Foarte amabil, cald, rabdator.Tratamentul este identic cu cel primit de Valentina Daniela.Mi-a spus si mie ca ma voi vindeca,sa am incredere in el,ca tratamentul trebuie sa il fac un an si tot la trei luni sa imi fac niste analize ale unor anticorpi si sa urmaresc cum vor evolua aceste analize.Dupa un an ele trebuie sa fie in valori normale.L-am intrebat daca trebuie sa revin la control,dansul a spus ca nu crede ca va fi cazul.Ceea ce e nou fata de ce stiam cu totii, este ca mi-a recomandat uva in loc de uvb(i-am spus ca folosesc dermalight 80 ).Aspus sa merg la solar de 3 ori pe saptamana,cate 8minute, de preferinta solar vertical.De luni voi incepe tratamentul, sio sa va tin la curent.Rezultatele ar trebui sa apara dupaminim 2 luni de tratament.Pentru binelemeu si al nostru al tuturor, sper sa mearga totul bine.
Diana, am intrebat daca trateaza si copii si mi-a spus ca trateaza copii cu varsta peste un an.Deci poti sa te programezi cu baietelul.

Multumesc mult Vera.
Ma bucur ca esti increzatoare.
Momentan raman pe tratamentul Dr. Nedelcu, baiatul meu are o singura pata la ochi care dupa tratamentul de 1 luna a inceput sa se pigmenteze, continuam inca 5 luni si speram sa nu apara si alte pete.
Oricum este in planul meu sa incerc toate variantele, inclusiv sa ajung la acest doctor, dar nu vreau sa-l stresez prea mult atata vreme cat nu apar noi pete iar la pata existenta sunt rezultate multumitoare.
Eram curioasa daca si tu ai vazut " pe viu" persoane tratate cu succes. Cum te-ai inteles cu dl doctor? In ce limba ati comunicat?
Multumesc inca o data pentru toate informatiile, iti tin pumnii, asteptam detalii despre evolutia tratamentului si iti doresc sa ai rezultate excelente.

Am vb cu doctorul in limba engleza,l-am inteles destul de greu, dansul fiind arab, dar il rugam sa repete.Nu am vazut alti pacienti,eu am avut prima programare in ziua respectiva.