autobronzant in vitiligo

stie cineva daca SUNT PERMISE AUTOBRONZANTELE IN VITILIGO?am auzit ca cel de la uriage este pt vitiligo…ma poate lamuri cineva?nu mai suport petele astea,mai ales vara!

Buna! Nu cred ca sunt contraindicate autobronzantele pt. vitiligo mai ales ca daca recurgi la aceasta metoda vei
avea garantat o stare de incredere mai mare in tine. Eu folosesc Bioderma si are o culoare foarte naturala spre
deosebire de alte autobronzante. Alege-le mereu pe cele gen spray pentru ca uniformizeaza mai usor.

Iti recomand Viticolor, special conceput pentru camuflarea petelor de vitiligo, eu il folosesc pe fata de cativa ani.

multumesc pt raspunsuri!ieri am fost la bucuresti cu baietelul meu de 3 ani,care are si el 2 pete!am fost la dr.nedelcu ioan si trebuie sa ne reintoarcem dupa 6 luni!sa vedem daca se amelioreaza!eu m am obisnuit cu ideea,dar sper ca lui sa i treaca!intre timp,eu o sa mi iau autobronzant sau viticolor1

roxi, imi poti spune mai multe despre vizita baietelului la dl. doctor?
a confirmat diagnosticul si a dat vreun tratament?
si copilului meu i-a aparut prima pata dar nu am ajuns la doctor.
cred ca nu asta e topicul potrivit dar ma gandesc ca daca scriu in alta parte poate nu vezi.

se acopera si petele de vitiligo cu el?

da,diana,i a confirmat diagnosticul!vitiligo!cum a azut ca aveam si eu,mi a zis ca m am nascut cu aceasta boala in sange,dar,ca,pe stres si arsura solara a aparut la suprafata!baietelul meu ma mosteneste,are si grupa mea de sange si rh-ul meu!ne a dat tratament pt 6 luni si apoi mergem la control,sa vedem daca este vreo ameliorare!

pe unele zone,a inceput sa se repigmenteze…am observat acum 2 zile

Nu il ai in sange, ca daca aveai vitiligo in sange, il dadeai la toti barbatii cu care ai facut dragoste pana acum. Vitiligo nu se transmite in nici un fel si sub nici o forma, mai putin sub forma transmiterii de la mama/tata la fat.
Vitiligo este cauzat de o deficienta cromozomiala, mai bine zis gena care produce pigmentarea este incompleta. (prin comparatie albinosii nu au deloc gena pigmentarii). Daca iti faci o analiza cromozomiala, vei vedea ca nu iti iese perfecta, si ai anomalii la anumiti cromozomi. La fel si cu baiatelul tau, daca ii faci analize de sange, vei vedea ca are unele anomalii la anumiti cromozomi. Puteai sa determini asta chiar cand era in burta. Nu puteai evita boala, dar poate aveai mai multa grija sa nu il tii in soare (ca asta e principalul factor declansator).
Deci ai predispozitia in codul tau genetic, a lipsit doar factorul declansator. Acela a fost soarele…la altii este o emotie puternica (gen moarte sot, moarte parinti, sau accident cu masina), la altii factorul declansator este contactul cu solventi chimici…
Ma intreb la copilasul tau care a fost cauza declansarii…

Teo, am vazut ca insisti foarte mult pe partea cu soarele.
La mine chiar nu e asa.
Am vitiligo de la 12 ani, acum am 37.
Am fost in fiecare an la mare in luna august cate 10 zile ( e vacanta mea preferata ).
M-am protejat in limita bunului simt, nu in mod special.
N-am folosit crema de protectie ( exceptand vacanta la mare ) nici la 40 grade sau cat eram copil si stateam 3 luni in vacanta de vara la bunici, in Baragan si stateam non stop afara, pe camp, la rau, etc.
Prima pata de la 12 ani a fost pe o pleoapa si in cei 25 ani s-a intins doar in jurul ochilor ( circular ). Uneori mi se par mici pete la coltul gurii ( un sfert de unghie )si tot atat de mici 2 pete in genunchi.
In rest nimic. Tratament am luat doar la 12 ani, meladinine pastile, cam 1 an, dupa care n-am mai gasit si n-am mai luat nimic.
N-am tinut niciodata vreun regim alimentar ( de fel nu fac excese dar o cafea mica beau zilnic, uneori si sucuri acidulate, gras si prajeli mananc in limita bunului simt ).
Preventiv am fost si la dr Nedelcu, mi-am cumparat si lampa dar nu m-am apucat cum trebuie de nimic pentru ca petele de pe fata nu ma deranjeaza ( le maschez usor cu fond de ten ).
Nici de detergenti sau alte lucruri de genul chimicalelor casnice nu m-am ferit.
Tot ce sper este sa evolueze si la copiii mei la fel de lent. Socrul meu are si el ( mult mai vizibil, declansat tarziu, la 55 de ani ), deci copiii mei sunt candidati avand pe ambele gene.
Am vazut deja primele manifestari.

tu ai vitiligo localizat, si intr-adevar, acesta nu e asa sensibil la soare. Eu am avut vreo 16 ani vitiligo localizat, si nu am avut probleme cu soarele.
In momentul in care apare vitiligo segmential (adica si pe maini, si pe fata, si pe coate, si pe genunchi) soarele devine cel mai mare dusman.
Dupa 16 ani de vitiligo, in momentul in care petele s-au extins la maini si la fata, am devenit brusc super sensibil la soare.