Vitiligo asociat cu intoleranta la gluten

Salut,

Postez acest mesaj in speranta ca poate ajuta pe cineva in cazul ca trece printr-o situatie similara cu a mea.

Eu am avut primele semne de vitiligo in 2010. In iunie 2011 am fost diagnosticat cu boala celiaca (alergie la gluten). Analizele f putin modificate la sange (transaminazele la limita superioara sau +2-3%) le aveam din 2007 ceea ce sugereaza ca am fost nediagnosticat o perioada de cel putin 4 ani. Dupa ce am trecut pe dieta fara gluten vitiligo nu s-a mai extins dar nici nu s-a vindecat (de la sine pentru ca nu am folosit nici un tratament pentru vitiligo).

Medicul nu este de acord cu o legatura intre vitiligo si intoleranta la gluten insa eu asa am ajuns sa gasesc problema cu glutenul: suspectam o deficienta de vitamina b12 + reactia autoimuna la peptide.

Sanatate!

Eu am mai citit si in alte parti ca persoane cu intoleranta la gluten nediagnosticata au oprit vitiligo din evolutie cu regim fara gluten.
Tinem pumnii sa fie la fel si in cazul tau!!

Boala celiaca este singura boala autoimuna care se vindeca in momentul in care dispare factorul declansator (adica glutenul). Vitiligo nu este la fel, boala continuua si dupa ce a trecut factorul declansator (soarele sau socul emotional).
Intre gluten si vitiligo nu e nici o legatura.

Ba da, are legatura. Nu stiu cum sa descriu legatura (nu sunt de specialitate), dar am citit multe cazuri de oameni care au avut tot felul de boli autoimune si s-au “reglat” dupa o perioada in care au renuntat la gluten.
Chiar zilele trecute vazusem o femeie care nu mai avea par si dupa x ani, renuntand la gluten, avea un par foarte bogat si frumos.
Am vazut un caz chiar de inceput de autism care, dupa renuntarea la gluten, copilul a inceput sa reactioneze foarte bine la terapie, iar acum este un copil normal.

Rau nu poate face. Eu zic ca merita incercat.