Vitiligo la copil de 1 an si jumatate

Buna seara.

Eu am vitiligo de la 15 ani (acum am 33), aparut in urma unui soc emotional. Ulterior, s-a raspandit in etape, de fiecare data cand aveam o perioada dificila, stresanta, mai aparea cate o pata. Am noroc ca petele sunt de obicei ascunse de haine, pielea mea este foarte alba si cele de pe fata se pot ascunde cu machiaj. L-am acceptat si m-am impacat cu el.
Pana azi, cand m-am dus cu fetita mea de un an si jumatate la dermatolog, pentru ca am observat pe pieptul ei o pata alba cu forma ce mi-a inspirat clar vitiligo. In urma analizei cu lampa Wood, diagnosticul a fost destul de clar. Are o pata de vreo 10mm pe piept si inca una de 3mm pe picior.
Dr ne-a recomandat sa facem analizele de tiroida si sa o dam cu Vitix gel timp de 6 saptamani.
Acum vin si eu cu cateva intrebari, pentru cei ce cunosc sau au trecut prin situatii similare:

  • pot sa-i dau cu gelul Vitix la varsta asta? Nu are si componente nocive pentru un copil asa de mic?
  • am tot citit in postarile voastre despre dr Nedelcu… Credeti ca ar trebui sa mergem sa o vada? De ce este dansul atat de vizitat? Imi poate spune oare altceva?
  • am citit despre imunostimulatoare, ca agraveaza boala… Aici intra si catina? Propolisul? I-am mai dat din cand in cand pulbere de catina in fructe sau amestecata cu miere… sau Chlorella, care este o buna sursa de B12, plus ca are are multe beneficii… Carne nu prea mananca. Isi primeste proteinele din seminte de pin, migdale, caju, chia, quinoa, mei, etc…
  • nu prea stiu ce conduita ar trebui sa am. Stiu ca trebuie ferita de soare, de stres dar urmeaza sa o ducem la gradinita curand, urmeaza atatea etape noi de adaptare in societate, imi este teama de evolutia bolii, de ceea ce vor spune ceilalti copii, parinti, etc…

Deocamdata nu stiu ce sa fac, daca sa iau gelul Vitix. Din ce citesc pe aici, lumea spune ca in 6 saptamani nu se vad rezultate.

Multumesc mult.

Buna

Si eu am o fetita de un an jumate. Si eu si sotul avem Vitiligo, deci la noi stresul e si mai mare.
Pe la vreo 6 luni am observat o mica pata alba pe abdomenul fetitei. Am dus-o la dermatolog in orasul in care locuiesc, a verificat-o cu lampa Wood. Mi s-a zis ca nu e Vitiligo.
Ca sa-mi gasesc linistea, am facut un drum pana la Bcucresti, la dr. Nedelcu. De pe internet am aflat ca ar fi un dr bun.
Dansul ne-a spus ca inclina sa creada ca nu e pata de vitiligo, si ca mai degraba ar fi nev anemic. A pus-o si sub lampa Wood.
Ne-a prescris totusi Vitix gel sau Vitiskin o data pe zi, timp de 6 luni. In plus ne-a prescris sapun Eucerin ph5 pt spalatul pe corp, Deuteria Lux crema hidratanta si emolienta pt corp (zilnic dupa dus, pe tot corpul) si Deuteria lux crema pt ten sensibil de 2ori/zi, pe fata.
Eucerin si Deuteria Lux (cremele astea Deuteria am inteles ca ar fi produse de dansul) nu le-am luat, insa am dat-o pe fetita, zilnic, timp de 6 luni cu Vitiskin. Am ales Vitiskin, pt ca Vitix am folosit eu cu cativa ani in urma, insa fara niciun rezultat.
Ne-a zis sa facem periodic poze petei, ca sa vedem daca isi schimba dimensiunile in timp. Din fericire pata a ramas la fel pana in ziua de azi. Cred ca totusi e nev anemic cum a zis dl dr.
Dupa cele 6 luni ar fi tr sa mergem la control, insa avand in vedere ca pata nu s-a extins, si nici n-am observat alte pete, nu ne-am mai dus.
Legat de expunerea la soare, ne-a zis ca nu e indicat sa o ducem la mare pana la varsta de un an (nu recomanda asta pt niciun copil), dar dupa un an a spus ca putem sa o ducem, dar sa o dam cu crema fotoprotectoare SPF +40 (+50) Avene, Garnier sau Vichy.

Ar fi bine sa o duci pe fetita si la un alt doctor, sa mai afli o parere (poate totusi nu e Vitiligo). Legat de imunostimulatoare, n-a zis nimci dr Nedelcu, dar nici n-am intrebat. Eu una am evitat sa-i dau pana acum, si o sa fac asta si pe viitor.

Cred ca doar 6 saptamani de aplicat Vitix e mult prea putin.

Sanatate multa.

daca pata nu s-a marit in timp, 99% sunt sanse sa fie nev anemic. Dar, ca sa pui un diagnostic, trebuie sa faci poze si comparatii la fiecare 6 luni, nu la 2-3 saptamani. O pata de vitiligo invariabil evolueaza, chiar si tratata (numai ca tratata evolueaza mult mai incet). Netratata, pata are o evolutie fulminant de rapida, intr-o iarna isi dubleaza dimensiunea.
Si nevul anemic tot o depigmentare este, doar ca nu se mareste. Asa ca f bine ca dai cu Vitix gel.
Legat de Eucerin cu ph neutru e f bun pt voi, parintii. Copilului sa ii luati gel de dus pt bebelusi, gen Klorane (care e ff bun, dupa parerea mea).
Deuteria crema nu te va ajuta cu nimic, doar ca iti catifeleaza tenul. Este un adjuvant care oarecum stimuleaza productia de melanina, dar numai pe suprafetele sanatoase.